Yerli araba yerine gerçek katkı sağlayacak Ar-Ge önerisi


#1

Güzel ülkemde her zaman iyi iş yapan değil iyi bağıran değer görmüş ve el üstünde tutulmuştur. Popülizm her dönemde geçer akçe olmuş hep müşterisi olmuştur.

Şimdilerde her yerde yerli araba diye İsveç’in iflas etmiş bir şirketinin eskimiş bir modeli tübitak’ın gebzede ki yerleşkesinde test ediliyor. Nedir ne değildir, yüzde kaçı yerlidir bilmiyorum.

Lakin yerli marka yerli araba değil de zaten kar elde etmede zorlanan bir sektöre yeni teknolojiler geliştirmenin daha değerli olduğu kanaatindeyim. Örneğin hiç araba üretmeyen Bosch, araçlardaki yedek parça, elektirik aksamı ve ABS gibi elektronik sistemlerle ciddi gelir elde ediyor bu sektörden.

Şimdilerde ise bir otonom otomobil rüzgarı esiyor, bu rüzgarı iyi bir şekilde değerlendirip 3-5 yıl sonra ciddi bir sektör haline gelecek bu alanda kullanışlı ve yüksek teknolojiye sahip yerli bir otonom elektronik sistem geliştirip tüm markalara satabilmenin yolları araştırılmalı.

Aşağıdaki grafikte 2020 yılında 60 milyar dolar gelire ulaşacak olan güvenli sürüş sistemleri pazarının %50’sine sahip olan Bosch’un sadece bu sistemlerden yıllık 30 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.