Yazıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler!


#1

Yazıcı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bilgisayarların günlük yaşantımıza tamamen girmesiyle yapılan ön görülerden birisi de kağıt tüketiminin azalacağı yönündeydi. Ne yazık ki, bu olmadı. Bazılarımız dijital fotoğraf makinasıyla çektiği resmin çıktısını almak istiyor, bazılarımız Internet’ten indirdiği e-kitapları yazarak daha sonra okumak / çalışmak istiyor, bazılarımız hoşumuza giden makaleleri toparlayıp onları kitap haline getirip çıktısını alıyoruz; ya da ofislerde işlerimiz ile ilgili dökümanların çıktısını alıyoruz vs.
Teknoloji açısından baktığınızda karşımızdaki alternatifler mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar (siyah-beyaz ve renkli). Bu ürünler kendi aralarında da gruplanırken, hangisini almanız gerektiği tamamen ne tür çıktılar alacağınızla ilgili.

Mürekkep püskürtmeki yazıcılar fotoğraflar için mantıklı çıktılar verebilirken, fiyatları oldukça uygun seviyelerde. Fotoğraf yazıcıları çok iyi fotoğraf kalitesi sunarken fiyatları standart mürekkeplilere göre biraz daha fazladır. Yüklü metin çıktılar için siyah-beyaz lazer yazıcılara; eğer bu çıktılarda bir de grafik varsa renkli lazer yazıcılar tercih edilebiliyor. İhtiyacınızı belirledikten sonra bir sonraki aşama sadece yazıcı mı, yoksa çok fonksiyonlu yazıcı mı almanız gerektiği sorusu. Çok fonksiyonlu yazıcılar (hepsi-bir-arada yazıcılar da denmekte), yazıcı işlevinin yanında tarayıcı, faks ve fotokopi özelliklerini de içermekte. Özellikle tüm özelliklere ihtiyaç olunduğu ve yer sıkıntısının olduğu durumlarda çok fonksiyonlu yazıcılar önemli bir alternatif durumda. Güncel çok fonskiyonlu yazıcılara baktığımızda bir ofisin ihtiyacını karşılayacak tüm özellikleri yapısında barındırdığını ve bu işleri de gayet iyi yapabildiğini görüyoruz. Öte yandan, eğer ağ üzerinden başka bilgisayarlar da bu yazıcıyı kullanacaksa, yazıcı üzerinde ağ bağlantısının olmasını isteyebilirsiniz. Bu kuşbakışı bilgilerden sonra hangi yazıcının ne tür hityaçları karşılayabileceğine madde madde göz atalım.

Mürekkep püskürtmeli veya mürekkep püskürtmeli çok fonksyionlu yazıcılar:
Renkli çıktılar almak istiyorsanız, Yüksek kaliteli fotoğraflar, yüksek kaliteli metinlerden önemliyse, Fazla çıktı almıyorsanız ve hız sizin için önemli değilse, Ürün ömrü boyunca ortaya çıkacak maliyetten çok satın alırken uygun fiyatlı olması önemliyse mürekkep püskürtmeli veya çok fonskiyonlu mürekkep püskürtmeli yazıcılar sizin için uygun.

Siyah-beyaz lazer yazıcı veya çok fonksiyonlu siyah – beyaz lazer yazıcı alma sebepleri:
Renkli çıktı almıyorsanız, Metin kalitesi ve hızı çok önemliyse, Yüksek hacimlerde çıktı alıyorsanız, Satın alma maliyetinden çok ürünün ömrü boyunca ortaya çıkan toplam maliyet önemliyse siyah – beyaz lazer yazıcılar sizin için uygun.

Renkli lazer yazıcı alma sebepleri :
Aldığınız çıktılar renkli ise, Yüksek metin kalitesi yanında grafik kalitesi de önemliyse fakat fotoğraf kalitesi aramıyorsanız, Yüksek hacimlerde baskı alıyorsanız, Baskı hızı, fotoğraf kalitesinden önemli ise, Başlangıç için yüksek sayılabilecek bir rakamı gözden çıkartabiliyorsanız renkli lazer yazıcılar tercih potanıza giriyor. Buradaki önemli detay, renkli lazer yazıcıların mürekkep püskürmtleli fotoğraf yazıcıları kadar iyi kalitede çıktı vermemeleri bir kenara, esas kullanım amaçları içerisinde grafik ve fotoğraf içeren, bol bol metin renkli veya siyah-beyaz çıktı alan kullanıcılar için.

Fotoğraf yazıcısı alma sebepleri:
Çok iyi fotoğraf çıktısı almanız gerekiyorsa, Hafıza kartlarından fotoğraflarınızı bastırnak istiyorsanız, Dijital fotoğraf makinasından doğrudan çıktı almak istiyorsanız fotoğraf yazıcıları sizler için seçimleriniz arasına girmeli. Bunların
haricinde eğer ağ üzerinde bir çok sistemin bilgisayarlaran bağımsız olarak yazıcıya erişmesi gerekiyorsa üzerinde ağ girişi olan bir yazıcı düşünebilirsiniz. Bazı kablosuz router’lar üzerinde bulunan USB portları sayesinde yazıcıları tıpkı ağ pinterları gibi ağ üzerinden paylaştırmanız mümkün olabileceğini de unutmayın.

Karar Verirken
Çok Fonksiyonlu Yazıcılar, ki bunlara hepsi-bir-arada yazıcılar da deniyor, tek üründe yazıcı özelliğinin dışında tarayıcı, fotokopi, faks gibi birden fazla özelliği getiren cihazlar. Bu cihazlar özellikle ev-ofis ve küçük ofislerde fazla yer kaplamamasından dolayı oldukça kullanışlılar. Çok fonksiyonlu yazıcılar genellikle ya mürekkep püskürtmeli ya da lazer yazıcı tabanlı olmakta. Buradaki seçim ise tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişiyor. Hangisine ihtiyacınız olabileceğine yukarıdaki bölümde değinmiştik ama konunun tekrar kabaca üzerinde geçecek olursak, eğer renkli çıktı alacaksanız ve çıktı hızı sizin için önemli değilse tercihiniz muhtemelen mürekkep püskürtmeli bir hepsi-bir-arada yazıcıdan yana olacak. Ancak hem renkli baskı kalitesi, hem hız, hem de metin kalitesi sizin için önemliyse, bu ihtiyacınızı tam olarak karşılayacak ucuz bir çok fonksiyonlu yazıcı bulamayacaksanız. Bu tür durumlarda yapılması gereken şey, fotoğraf çıktıları için mürekkep püskürtmeli bir yazıcı bulundurup, hızlı metin çıktılarınızı lazer yazıcıdan yapmanız. Çok fonksiyonlu yazıcıların önemli sayılacak bir kısmı faks özelliğini yapısında barındırmıyor. Bazıları, kendisi üzerinde bir model taşıdığından faksı kendi üzerinden çekebiliyor, gelen faksları da çıktı olarak size sunuyor. Dolayısı ile tek başına bir faks cihazı olarak kullanmak mümkün olabiliyor. Bazıları ise bilgisayarınızdaki modem ile birlikte çalışmak da isteyebilir. Faks özelliği sunan çok fonksiyonlu yazıcıların önemli bir kısmında cihaz sürücüsü vasıtasıyla faks çekmenize izin verebiliyor. Eğer tam bir faks özelliği arıyorsanız alacağınız çok fonksiyonlu yazıcıda tuş takımının yanında komple faks kontrolünün olmasına dikkat edin. Bu cihazlardaki fotokopi özelliği ise size büyütme, küçültme, kağıt boyutu seçme, koyuluk oranlarını ayarlayabilmenize izin verebilmeli.

Saygılarımla…


#2

bence listede kesinlikle kartuş fiyatları ve türkiye özelinde konuşursak “kartuş yan sanayi” yani dolum ücretleri de eklenmeli :slightly_smiling:


#3

Bu çok değişken bir konu. Kartuştan kartuşa veya toner fiyatları ve tekrar dolum ücretleri oldukça değişkenlik gösteriyor. Fakat tabiki satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bu. Çünkü Printer ucuza alınmasına rağmen kartuş fiyatlarından dolayı bazı markalar oldukça sıkıntı yaratabiliyor. :blush: