VirtualBox'a Debian 8.6 (Netinstall Minimal) sistem kurulumu


#1

Merhaba,

Linux sistem kurma üzerine herhangi bir yazımız olmadı, Bu yazıda Debian 8.6 kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle aşağıdaki linkden Netinstall isomuzu indiriyoruz

http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.6.0/amd64/iso-cd/debian-8.6.0-amd64-netinst.iso

Bu kurulumu virtualbox üzerinde yapacağız, resimli olarak kurulum adımlarını anlatalım.

Öncelikle New butonuna basıyoruz, Çıkan ekranda Name kısmına sanal makinemizi tanımlayan bir isim giriyoruz. Type kısmına Linux ve son olarak Version kısmına indirdiğimiz isonun versionunu giriyoruz ve Next Butonuna basıyoruz.

Bu ekran sisteme ne kadar memory (ram) ekleyeceğimizi belirlediğimiz ekran. Sisteminizde bulunan ram miktarına göre belirli miktar ram ekleyebilirsiniz. 1Gb = 1024 Mb. olduğuna göre aşağıdaki belirlediğim miktar 8Gb. ram denk geliyor. Next butonuna basarak işleme devam ediyoruz.

Bu ekran disk miktarımızı belirlemizi sağlayacak. İlk seçenek disk eklemeden işleme devam etmemizi, 2nci seçenek yeni bir disk eklememizi, 3ncü seçenek ise zaten var olan sanl diski bu yarattığımız sanal sunucuya bağlamamızı sağlıyor. Yeni makine olduğu için yeni bir disk ekleyeceğiz. 2nci seçeneği işaretleyip create butonuna basıyoruz.

Create butonundan sonra bize nasıl bir disk oluşturmak istediğimizi soruyor, VDI virtualbox kendi imaj disk formatıdır. VHD microsoft imaj disk formatıdır. VMDK ise birçok sanal sistemin desteklediği bir formattır, wmvare Sun xVM, QEMU, VirtualBox, SUSE Studio, ve .NET DiscUtils bu formatı destekler. Biz virtualbox üzerinde test yapacağımız için VDI seçerek devam edebiliriz.

Bu ekranda Dynamically seçerek devam edebiliriz. Eğer fixed seçerseniz disk boyutunuz diski belirlediğiniz ölçüde yer kaplayacaktır. Dynamic ise kurulan sistemin hacmi kadar diskte yer harcayacaktır.

Bu ekranda ise disk boyutu, nereye kaydedeceğimizi ve oluşacak disk dosyasını hangi isimle kaydetmek istediğimizi soruyor. Debian_Test yazan kısmıistediğiniz ismi yazabilirsiniz. Bu ismin solunda bulunan klasör simgesiyle diskin oluşacağı konumu belirtebilirsiniz ve son olarak boyutu aşağıdaki çubuk yardımıyla veya direk kutucuğa yazarak belirleyebilirsiniz. Daha sonrasında create butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Ben 20 gb. yeterli gördüğüm için bu kadar belirledim

NOT: Eğer diskin kayıt edileceği yeri seçmezseniz kendisi default olarak belirlediği klasöre atacaktır.

Sistem oluştu fakat network nasıl kullanmak istediğimizi ayarlamak için settings kısmına girip Network ayarlarını yapmamız gerekiyor. Default olarak NAT seçili olacaktır. Eğer kendi networkünüzden bu bilgisayara ulaşmak istiyorsanız networkünüzü köprülü (Bridge) olarak yapılandırmanız gerekiyor.

Şimdi indirdiğimiz iso dosyasını sanal diske takmamız ve sistemi başlatmamız gerekiyor.
Bunun için Storage kısmında CD simgesini işaretleyerek, sağ tarafta açılan yeni alandaki küçük cd simgesinini tıklamamız gerekiyor. Sağa doğru açılan pencerede ilk seçeneği işaretleyerek iso dosyamızı indirdiğimiz alanda bulup seçiyoruz.

ve starta basarak sistemi çalıştırıyoruz.

Gelen ekranda install seçeneğini işaretleyerek text install kısmına geçiyoruz. İsterseniz Graphical ekran da seçebilirsiniz. Aşağı yukarı aynı ekranlar gelecektir.

Bu ekranda kurulum dilini seçiyoruz. (Türkçe sunucu kurmayın arkadaşlar ayıp yaw… :smiley: :smiley: )

Bu ekran location için seçiliyor. Other – Asia – Turkey adımlarını izleyebilirsiniz.

Gelen ekran yine dil ile alakalıdır.

Bu ekran ise klavye ayarları için. Eğer script yazıyor ve linux aktif olarak kullanıyorsanız ingilizce US klavye kullanmanızı tavsiye ederim. Linux üzerinde türkçe klavye kullanmak resmen amelelik :smiley: Bu ekranda Ok dedikten sonra belli başlı sistem kurulumları yapılacak ve Network ayar ekranları gelecektir.

Bu ekranda makinenin ismini belirliyoruz. Herhangi bir isim verebilirsiniz. Genel olarak domain isimleri verilir (Eğer bir web sunucu ise) ama tanımlayıcı isimler her zaman iyidir. App1 master_db vs.

Bu ekranda root şifresini belirliyoruz ve bize aynı şifreyi onaylamamız isteniyor.

Bu ekran bize yeni bir kullanıcı oluşturmamız için yardımcı olmaktadır. Debian, Ubuntu, Linuxmint gibi deb tabanlı sistemlerde root ile ssh atmanız engellenmektedir, ve size root harici bir kullanıcı açmanız için zorlar. Bu kullanıcıyı genel kısıtlanmış kullanıcı olarak kullanacağız ve ileride istersek bazı yetkiler vereceğiz. İlk ekran Kullanıcı için seçtiğimiz full ismi ikinci ekran ise hangi isimle sisteme gireceğimizi seçtiğimiz kullanıcı ismini belirler. Daha sonra 2 ekran gelecektir, bu ekranlarsa şifre belirleme ve belirlediğimiz şifreyi doğrulama ekranıdır.Bu ekran mevcut diskimizi sistem için nasıl yapılandıracağımızı seçtiğimiz ekrandır. Eğer bir sunucu kuruyorsanız, homve ve var dizinlerini sistemden ayırmak isteyebilirsiniz. var dizini logların biriktiği home dizini ise kullanıcıların kullandığı dizindir. Sistem diski tamamen dolduğnda servisler çalışmaz hale gelebilir, bu yüzden mevcut diskinizi yapılandırırken bunlara dikkat ediyor olmanız gerekmektedir. Biz test için bir sunucu kurduğumuz için tüm sistemi tek bir disk altında toplayacağız. Guided - use entire disk seçeneğini işaretleyerek entera basıyoruz.

Aşağıda gördüğünüz gibi sanal sunucuya bağladığımız disk çıkıyor. Eğer birden fazla disk bağlasaydık burada onlarda görünür halde olacaktı Etera basarak kuruluma devam ediyoruz.

Bu ekranda bize dosyaları farklı dizinler altına otomatik olarak kendisine göre dağıtmak isteyip istemediğimizi soruyor. Biz tğm dosyaları tek dizin altına alacağız.

Bu ekranda disk yapılandırmamızın son hali bize getiriliyor ve standart olarak devam etmemi istermisin diyor. İsterseniz bu ekrandan disk ile ilgili işlemlerin başına dönerek tekrar ayarlayabiliriz.

Bu ekran değişikliklerin yapılacağına dair uyarının son ekranı, malum birçok diskiniz var ve yanlış diskle oynuyor olabilirsiniz :smiley: Dolayısı ile sistem size tekrar tekrar soruyor :smiley:

Yes dedikten sonra ana sistem kurulumu gerçekleşecek ve debian paket yöneticisi size sisteme nelerin yükleneceğini seçmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Bu ekran paket yöneticisinin hangi ülkede source arayacağını seçtiğiniz ekrandır. Turkey seçerek devam ediyoruz.

Bu ekran hangi adresten paketlerinizi indirmek istediğinizi soran ekrandır. Herhangi bir sunucuyu seçerek devam edebilirsiniz.

Eğer internete bir proxy sunucu üstünden çıkıyorsanız bu ekranda proxy sunucu ayarlarını yapmanız gerekiyor. Birşey yapmadan enter basarak geçebilirsiniz. Eğer network ve internet ayarlarınızda sorunyoksa debian belirlediğiniz sunucuya bağlanarak paket yöneticisi ekranını açacaktır.

Bu ekran size yüklemek istediğiniz paketleri seçmek isteyip istemediğinizi sormaktadır. No diyip geçerseniz Gnome desktop ile birlikte bir debian kurulumu gerçekleşecektir. Biz Yes diyerek nelerin kurulacağını kendimiz seçiyoruz.

Eğer bir sunucu kuracaksanız gereksiz bir şekilde X in yani grafiksel kullanıcı arayüzünün kaynaklarınızı tüketmesini istemezsiniz. Standar olarak bir sunucu kurulumunda sadece base sistem ve sunucuya bağlanmak için SSH kurulumu yapmanız yetecektir. Bir çok sistem kurulumu bu şekilde kurulu olan bir sistemin üstüne anlatılır.

Grub yani açılışın hangi disk üzerine yazılması gerektiğini seçtiğiniz ekrandır. İlk ekrana Yes diyoruz ve ikinci ekranda kurulum yaptığımız diski seçerek devam ediyoruz.


Bu ekran kurulum işleminin tamamladığını bildiren ekrandır. source olarak kullanılan cd-rom çıkarılması gerektiğini (açılışta tekrar kurulum gelmesin hacı) bildirir ve continue dediğimizde sistem yeniden başlar.

Kurulumu tamamladık. Kurulum sırasında belirlediğiniz kullanıcı adı ile veya root ile bu ekrandan direk olarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer ssh ile gelecekseniz root kullanıcısına ssh kapalı olacaktır (sonradan şifremi yanlış acaba diye düşünmeyin) Bu yüzden root harici oluşturduğunuz kullanıcıyla ssh bağlantısı kurup daha sonra su - komutu ile root olabilirsiniz.

Bu kurulum adımları ile bir çok linux tabanlı sistem kurulumu yapabilirsiniz. Hemen hemen bütün adımlar aynı olacaktır veya benzer olacaktır.

Saygılarımla…