Uygulamalara Wi-Fi erişimi vermek, bir kez daha düşün


#1

Bir mobil uygulama yükleyeceğinizi düşünün, kontakt listenize erişmek istiyor, galerinizi erişmek istiyor hemen kişisel güvenliğiniz konusunda endişeye kapılabilirsiniz. Ancak şöyle bir uygulama daha düşünün sadece Wi-Fi erişimi istiyor, kısacası sadece şu iki izni ACCESS_COARSE_LOCATION ve ACCESS_FINE_LOCATION hemen verip yüklersiniz diye tahmin ediyorum.

Fakat iş öyle değil, programcı çok kolay bir şekilde BSSID location bilgisini kullanarak bulunduğunuz yeri çok kolay izleyebiliyor. Detaylı bilgi için:

http://blog.trustlook.stfi.re/2015/06/02/how-apps-tracking-your-location-without-asking-for-permission/?sf=gaaxl&utm_content=bufferc59e7&utm_medium=social&utm_source=athnshah&utm_campaign=buffer


#2

Evet mobil uygulamalarin cogunda amacindan daha fazla izinler istendigini goruyoruz ve farkediyoruz. Ama insanlar da olusan rahatlik, 50m insan indirmis birsey olmaz kafasi vs… Burada aslinda nerede cokluk orada … kivami

~> Artik boyle uygulamalarin izinlerine gerek yok, insanlarin %90’i zaten kendi istekleri ile her gittikleri yeri check-in ediyorlar. : )