Türkiye' de konut fiyatlarının seyri ve gariban türkün dramı


#1

Son dönemlerde konut sektöründe fiyatların inanılmaz seviyeleri geldiğini hemen hemen herkes görmeye başladı. Öyle seviyelerki yerel halk artık bulunduğu bölgeden ev alamayacak duruma geldi. Özellikle İstanbul artık Manhattanla yarışacak seviyeye geldi!

Bunun birçok sebebi var sırasıyla:

  • Göç Dalgası: Irak ve Suriyedeki olağanüstü durumlar neticesinde ülkemize gelen göçmenlerin barınma ihtiyacı her seviyede konut fiyatlarını ve kiralarını arttırdı. Tahminen mülteci sayısı 2 milyonun üzerinde, bu sayı için neredeyse 500 bin civarında ek konut ihtiyacı doğuyor.
  • Konut İhracı : Yabancıya konut satışında 2012 deki mütekabiliyet yasasını değişmesinden sonra patlama oldu. Güzide müteahhitlerimiz göç eden ailelere ve özellikle körfez sermayesine toplu miktarlarda konut satışına başladı. Bu da fiyatların artmasını sağladı. Göçmenler ikamet için alım yaparken körfez sermayesinin yatırım için alımlara devam etti.
  • Hükümet Desteği : Nedendir bilinmez ! hükümetimizin inşaat sektörüne karşı müthiş bir iştiyakı var. Her türlü destek esirgenmiyor. Üstelik dikkat ederseniz müthiş kar oranlarına rağmen hiçbirisini vergi rekortmenleri listesinde göremiyoruz. Sahi Ali ağaoğlunun kaç çocuğu kaç karısı vardır.
  • Yatırım anlayışı : Garip bir şekilde Türkiyede herhangi bir sektörden veya işten para kazanılması durumunda hemen müteahhitliğe veya daire alarak yatırım yapma alışkanlığı mevcut. Bunu çevrenizde de görmeniz mümkün, örneğin ünlülerimiz vs ünlüleri :

Bu alışkanlık halk düzeyinde de var. Tamamen sosyologluk bir durum onlara havale ediyoruz.

Bütün bunların üstüne bir de yabancıya konut “ihraç” eden müteahhitlerimize ihracatçının faydalandığı desteklerden faydalanması gerektiğini akletmiş müstesna, mualla hükümetimiz. Ne diyeyim; Peygamber Efendimiz’in sözlerinin hiçbir zaman eskimediğine bir kez daha şahit oluyoruz; “Nasılsanız öyle yönetilirsiniz.”