RAM (Bellek) Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


#1

RAM ve Hız

Sistem belleğinin bir diğer ismi de RAM’dir.RAM açılımını yapmak gerekirse Random Acces Memory teriminin kısaltmasıdır. RAM kapasiteleri zamanımızda artık GB cinsinden ifade edilmektedir.Günümüzde bilgisayarların en düşük RAM seviyesinin 4GB olduğunu görmekteyiz.

Eğer bilgisayarınızın RAM’i ne kadar yüksek ise işlem hızınız ve yazılımlarımız o kadar hızlı demektir. Bu yüzden RAM kapasitesinin yüksek olmasında her zaman fayda vardır. Çok eski bilgisayar olmamak koşulu ile bütün bilgisayarlara sonrada RAM eklenebilmektedir. Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarın belleği yetersiz kalıyorsa, sistem belleğine istediğiniz zaman ilave yapabilirsiniz. Bellek terfisi fazla pahalı değildir ve uygulanması son derece kolaydır.

Eger sistemimiz destekliyorsa Ram seçimini her zaman Dual Channel olarak seçmeliyiz.
Örneğin 1X4 Gb bellek yerine 2X2Gb bellek daha hızlı bant genişliği oluşturduğu için tercih edilmelidir.

> Ram Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Anakartınızın desteklediği RAM modellerini öğrenip ona göre seçim yapın. Anakartın üretici sitesinde desteklenen RAM modelleri ve önerilen ram modelleri yazar.

  • RAM alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de RAM hafıza hızı ile anakartımızın minimum hafıza hızıyla eşit olmalıdır.Örnek olarak anakartımız minimum 1600 Mhz hafıza hızındaysa, alacağımız ram’in de 1600 Mhz hafıza hızını desteklemelidir.

  • Anakartın desteklediğ bellek tipine göre RAM seçin.Örnek olarak anakartımız DDR 3 bellek tipi destekliyorsa, RAM’de DDR 3 bellek tipini desteklemelidir. Aksi halde farklı bir alındıgında Ram slotuna takamazsınız.

  • Orta düzey bilgisayarlar için uygun RAM düzeyi ; 2x4 8 GB – 1600 Mhz – CL8 veya CL9 olmalıdır.


#2

@ilyaspala Hocam paylaşım için teşekkürler… Bir de RAM zamanları ile alakalı bilgi vermeniz mümkün mü?
Overclock için seçilmesi gereken RAM-MAINBOARD ve dikkar edilmesi gerekenler nelerdir?

Teşekkürler…


#3

@Amad @ilyaspala Peki diyelim ki ram 4 gb bilgisayarın işlem hızı X kadar, ram’ i 2 katına çıkardığımda bilgisayarın işlem hızı da 2X kadar artsın. Peki bu hep böyle mi gider yani 8GB lık rami 16 gb yaptığımda yine hız 2 kat artar mı ?


#4

Sanırım bir yanlış anlama oldu Su zamandaki bilgisauarların performansını engelleyen tek donanım Hdd dir. SSD ler sayesinde bu darboğaz biraz olsun giderildi fakat hala CPU ve RAM gücünü tam olarak kullanabileceğimiz diskler mevcut degil.

Ram değerini 2 kat artırdıgımızda bir noktadan sonra performansın etkisini göremeyeceğiz. Bunun sebebi ise kullandığımız programların ram tükekimi değerleridir.


#5

yani belli bir miktardan sonra ram artırmanın bir hıza bir katkısı olmayacak.


#6

Aynen Hocam Ram alırken ihtiyacımız doğrultusunda yeteri kadar ram alınmalı.


#7

Şöyle ki, ram i artırmak cpu gücünü etkilemez ama cpu da yürütülecek veya ihtiyaç duyduğu veriyi HDDde değil de RAM tutması erişim hızı açısından performansı artırır. Fakat belli bir süre sonra CPU gücü artmadığından ram ne kadar fazla olursa olsun performansı etkilemeyecek. Aşağıdaki grafikte görebilirsiniz;

Not: Sizin için kendi ellerimle çizdim :smile:


#8

Benim merak ettiğim nokta taşınabilir bilgisayarımdaki 4 gb ddr3l 1.35 v ram yeni alacağım ddr3 1.5 v ramla uyumlu olup olmadığı


#9

işlemcinizin destekleyip desteklemediğine bakmanız gerekiyor


#10

Mevcut ram belleginizin voltaji 1.35 ise yeni alacaginiz belleginde voltajinin ayni olmasi onerilir. Dogru olan budur ama elimde ki secenek sadece daha yuksek voltajli bellek ise bu durumda anakartiniz daha yuksrk voltajda calisan rame uyacagindan dusuk voltajli bellekte 1.5 voltta calisacaktir.