Psikoloji Öğrencileri İçin Dizi Önerisi - In Treatment


#1

Psikoloji, son yılların en popüler bölümlerinden biri şüphesiz. Bu bölüm genellikle meraklı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven  kişiler tarafından tercih edilen bir bölümdür. Bu da kendini geliştirmeye hevesli  ve bölümüne dair nereden ne öğrenebilirim şeklinde sürekli düşünüp duran gençleri beraberinde getiriyor. Lisans eğitimi boyunca okunması gereken kitaplar dışında  dizi ve filmler de oldukça faydalı olacaktır.

In Treatment adlı dizi benim de izleyip, beğendiğim bir diziydi. Dizinin her bölüm bir hastanın terapi seansından oluşuyor. Bölümler yaklaşık 35-40 dk dan oluşuyor ve tamamı seans görüşmesi şeklinde geçiyor.Dizinin baş rol oyuncusu terapist Doktor Paul, psikanaliz yöntemini kullanıyor. Bu yöntemin nasıl işlediğine ve bu ekolde ortaya nasıl bir seansın çıktığına dair de fikir sahibi olunabilir. :wink: Hem ingilizcesini geliştirmek isteyenler için de çifte fırsat olarak ideal bir dizi olacaktır. Alt yazılı olmasına rağmen bölümleri izlerken tamamen kendinizi kaptırıp gerçek bir terapi seansı izliyormuş hissine kapılabiliyorsunuz.

Dizideki oyuncuların performansları da bir harika. Gerçek bir vaka gibi tüm semptomlarıyla patolojilerini ortaya koyuyorlar. Bu da psikolojik bozukluklara dair kafanızda bir şeyler oluşması açısında faydalı olacaktır. Mesleğin zorlukları da çok gerçekçi bir şekilde ortaya koyulmuş. Sınırlılıklar ve etik konusu da çok iyi şekilde işlenmiş. :ok_hand: