Otomatik vitesler hakkında


#1

Otomatik şanzumanlar hakkında genel bilgisi olan paylaşabilir mi ?

Yarı otomatik nedir, tam otomatik nedir ?

Yakıtları veya arıza verme konusunda hangileri daha avantajlı ?

Geçişlerde hangisi daha iyi sarsmadan geçiş yapıyor ?

Bir de kullandığınız ve memnun kaldığınız veya kalmadığınız otomatik vitesli araçlarınız varsa tecrübelerini paylaşırsanız sevinirim.


#2

Yakit tasarrufu konusunda yari otomatik sanzumanlar tartismasiz daha basarili. Nedeni, yari otomatik sanzumanin aslinda otomatiklestirilmis manuel sanzuman olmasi. Yani debriyaja sizin yerinize basan bir elektronik sistem var. Tabi ki yari otomatik sanzuman da kusursuz degil. Ozellikle dusuk hizlarda vites gecislerinde sarsinti, one dogru yigilma yapiyor. Daha hizli vites gecisleri saglayan cift kavramali yari otomatik sanzumanlar gelistirildi (dsg, s-tronic, edc vs.) Bunlar daha konforlu bir surus sagliyor.


#3

Yarı otomatik şanzuman, otomatikleştirilmiş bir manuel şanzumandır. Vites geçişleri genelde hissedilir. Ve manuel vites mantığı ile sürmek gerekir. Yani yokuş yukarı, aracın motor gücü ile durmak, çok düşük hızlarda sürekli frene basılı gitmek, debriyaj balatasının çok erken bitmesine neden olur. Yani “attım D ye gerisine karışmam” diye bir olay yoktur. Dururken boşa almak gibi manuel vites davranışlarına aynen devam edilmelidir. Yarı otomatikler maliyet, arıza onarımı gibi konularda tam otomatiklere göre daha az komplike olduğundan, parça ve işçilik maliyetleri daha düşüktür. Bazı yarı otomatik araçlar, aynı model aracın manuel viteslisinden daha az tüketmektedir.

Bir de efsaneleşmiş otomatik şanzuman tipi olan CVT şanzuman vardır ki konforu dillere destandır. Vites geçişleri hissedilmez çünkü araç tek vitestir. Aracın hızına göre iki ters koni biçimli dişli ve bunları birbirine bağlayan kasnak, şanzumana sonsuz oran sağlar. Örneğin 80 kmh ile giderken aniden gaza bastığınızda araç maksimum torkunu ürettiği devire çıkar (örneğin 4.000 devir) ve motor devri burada sabit kalırken hız 90-100-110-120-130 artmaya devam eder. Devir sabit iken aracın hızlanmaya devam etmesi ve bunu sürekli olarak maksimum torku ürettiği devirde yapabilmesi, bambaşka bir sürüş tecrübesi yaşatır sürücüye. Hızlanma tamamlanıp, sabit hıza geçildiğinde (örneğin 150 kmh) devir 4.000 devirden 2.000 devire düşer ve müthiş bir yakıt ekonomisi sağlanır.