Mide küçültme ameliyatı mı bir daha düşün ?

Basında mide küçültme ameliyatından sonra başarılı ! bir şekilde kilo veren ünlüler veya kişiler bol bol reklam yapılınca bu tarz ameliyatlarda büyük artış yaşandı. Peki bu yöntem ne kadar sağlıklı ? Mide küçültme ameliyatının zararları aslında nelerdir, hangi komplikasyonlar oluşur ?

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu yazdı:

Bugün bir dostumun 30 yaşındaki gelininin acı ölüm haberi geldi. Bu kızcağız 5-6 ay önce kilo sorunu nedeniyle “mide küçültme” ameliyatı olmuş, çok badireli bir ameliyat sonrası süreci geçirdikten sonra taburcu olmuştu. Ameliyat sonrası erken dönemde 20 kilo, takip eden aylarda da 20 kilo daha vererek toplam 40 kilo vermiş. Yarın toprağa vereceğiz.

Ben son yıllarda bu filmi çok gördüm, duydum.

Son filmi tüm Türkiye birlikte seyretti. Rahmetli Mustafa Koç da bu ameliyatı olduktan sonra 40 kilo vermiş, 1 sene sonra aniden ölmüştü. Ölümü; kalp hastası olmasına rağmen spor yapmasına bağlandı ama bana kalırsa o kadar basit değil.

Bu ameliyat sonucu kilo veriliyor ama ne pahasına !?

Dünyaca ünlü “Mayo Clinic” web sitesinde bu ameliyatların riskleri şöyle sıralanıyor :

Ameliyat Riskleri :

Kanama
Enfeksiyon ( Mikrop Kapma )
Pulmoner Emboli ( ölümcül Akciğerlere pıhtı atma )
Akciğer komplikasyonları
Ameliyat yerlerinden sızıntı
Ölüm
Ameliyat sonrası Riskler :

Bağırsak tıkanması
“Dumping Sendromu” : karbonhidratları gıdaları aniden bağırsaklara geçmesi sonucu oluşan ve ishal, karın ağrıları, baygınlık hissi ile seyreden bir durum ( çoğu hastada uzun süre görülüyor )
safra kesesi taşları
Ameliyat yeri Fıtıkları
Hipoglisemi
Beslenme Bozuklukları
Mide Ülserleri
Mide Kanamaları
Sürekli Kusma
Depresyon
Ölüm
Konuyu kaynağında görmek için Mayo Kliniğinin aşağıdaki linkinden bu bilgilerin orijinaline ulaşabilirsiniz.

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bariatric-surgery/basics/risks/prc-20019138

Bu ameliyatlar her şeyden önce insan anatomisi ve fizyolojisine aykırıdır.

Mide normal bir sindirim faaliyeti ve fizyolojisi için elzem bir organdır. Bu organı keyfi olarak devre dışı bırakmak her şeyden önce Allah’ın yarattığı insan anatomisi ve fizyolojisini hiçe saymaktır. Sindirimin en önemli aşaması gıdaların mide içinde uğradığı mekanik ve kimyasal işlemdir. Bu aşamanın atlanması sadece sindirim değil onu takip eden her türlü metabolik faaliyete de sekte vurur.

Diyelim bu ameliyatı oldunuz ve kazasız belasız atlattınız, sonrasında sizi bekleyen süreç; günde 12 defa “kuş gibi” porsiyonlarla hayatınızın sonuna kadar tatminsiz ve anormal bir beslenme sürecidir.

Yahu, bunu yapacak olduktan sonra bu korkunç ve “çağ dışı” ameliyatı olmaya ne gerek vardı.

Sorununuz zayıflamak ise ameliyatı aklınıza bile getirmeyin, Gelin bana ben sizi 1 ay içinde her türlü kilo ve hastalık risk faktöründen kurtarayım.

Konuya değişik bir perspektiften bakmak ve çok ilginç şeyler öğrenmek isterseniz, Bu işin nasıl bir rant kapısına döndüğünü anlamak için, Dostum, değerli bilim adamı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın aşağıda linkini verdiğim bir yazısını okumanızı salık veririm :

Allah bizi “modern” bilimsel şarlatanlardan korusun.

Sağlıklı Günler Dileğiyle,

Kaynak: http://dryavuzyorukoglu.blogspot.com.tr/2016/03/obezite-cerrahisi-korkunc-yan-etkileri.html