Katliamlar, Canlı Bombalar ve Travma - 1


#1

Çok değil, üç ay önce bir sosyal travmatik olay yaşanmıştı. Ankara’da yaşanan katliamın ardından sayılı günler geçmişti ki bir canlı bomba saldırısı daha gerçekleşti. Sultanahmet Meydanı’nda yapılan canlı bomba saldırısı, yaşadığımız en son üzücü olay. Bundan yaklaşık iki yıl öncesinde de Soma maden faciası yaşanmıştı ülkemizde. Tüm bu üzücü ve korkunç olayların elbette ki ardından bıraktığı yaralı ve ölü zaiyatlarının haricinde psikolojik etkileri de olmaktadır. Bu psikolojik etkiler de aynı yararlıların tedavi edilmesi gibi bakım ve onarım gerektiren durumlardır. Tedavi edilmediği takdirde, ileride daha büyük sorunlara yol açabilir ve yaşam boyu bireyin yaşam kalitesini düşürmeye devam edebilirler.

Psikolojik travma kişilerin hayatını, vücut bütünlüğünü ya da ruhsal dengesini tehdit eden, ve duygusal anlamda üstesinden gelmekte zorlandığı olaylar, deneyimler veya durumlardır. (Pearlman & Saakvitne, 1995, p. 60) Psikolojik travma yaşamak, bireysel olarak mümkün olduğu gibi toplumsal olarak da yaşanabilir. İki şekilde de belirtileri aynıdır. Travmatik bir olay gerçekleştiğinde, birden fazla kişi bu olaya maruz kalıyorsa dahi olay herkes üzerinde aynı etkiyi bırakmamaktadır. Psikolojik travmaların en büyük özelliklerinden biri, öznel etkiye sahip olmalarıdır. Bir olay yaşandığında her birey açısından olayın gerçekleşme şekli sorulduğunda bile aynı cevapları almak mümkün değildir. Psikolojide bireyin biricikliği ve özgünlü, bu durumu açıklamak için öne sürülebilir.

Bu tarz toplumun tamamını derinden etkileyen olayların ne gibi psikolojik etkileri olabilir biraz ondan bahsetmek gerekirse, bunların en başınsa TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) gelmektir. Bir başka psikolojik sonuç ise Akut Stres Bozukluğu olabilir. Bu psikolojik durumların tanımlarından ve belirtilerinden kısaca bahsetmek gerekirse ;

Genel olarak TSSB ve Akut Stres Bozukluğu psikolojik travmaların yol açtığı bir kaygı bozukluğudur.

  1. Kişinin yaşadığı travmayı zihninde tekrar tekrar yaşıyor olması.

a) Flashbackler
b) Kabuslar
c) Travmayla ilgili gün içerisinde zihne gelen ve düşünceler

2)Kaçınma davranışları gösteriyor olması

a) Travmatik olaya dair konuşmalardan ve anılardan kaçınma
b) Travmatik olayla bağlantılı olan aktivitelerden, yerlerden ve kişilerden uzak durma
c) Travmatik olayla ilgili önemli bir parçayı hatırlayamama
d) Günlük aktivitelere olan ilginin ve katılımın azalması
e) Diğer insanlardan kopmuş olma hissi
f) Duygu göstermekte zorlanma

  1. Fiziksel olarak uyarılma belirtileri gösterme

a) Travmatik olay hatırlatılınca vücudun tetikleniyor olması
b) Aşırı uyarılmışlık hali
c) Uyku problemleri
d) Öfke
e) Konsantrasyon güçlüğü

Katliamlar, Canlı Bombalar ve Travma - 2