E-Commerce Alış-Veriş Siteleri (Magento)


#1

Merhaba,

Bu yazımda son zamanlarda uğraştığım alış-veriş siteleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki ben web tasarımcı değilim. Web tasarımdan hiç anlamam :smile: Ama gelin görün ki arkadaş için çiğ tavuk yenirmiş :smiley:

İsteğe karşı benim öncelikli arayışım template bulmak üzerine oldu. Sitede fiyat etiketi bulunması ve görsel olarak düzgün bir yapıya sahip olması template arayışında büyük bir kısıtlama getiriyor. Bununla birlikte arayışım kısmen neticelendi. Benim bulmam gereken E-commerce diye tabir edilen alış/veriş site templateleri olması lazım. Tabi bu konuda da oldukça fazla seçim var. Gördüğüm kadarı ile piyasada oldukça detaylı olan Magento kullanılıyor, detaylı olması da tam olarak oldukça karışık olması anlamına geliyor. (Şahsen saatlerce uğraşmama rağmen düzgün birşey ortaya çıkaramadım :blush: ) Ortaya düzgün bir yapı çıkartamayınca biraz daha araştırma yaptım ve türkçe desteğiyle beraber karşıma opencart çıktı. Oldukça basit ve düzgün birde template bulabilirseniz oldukça başarılı bir site çıkartabiliyorsunuz ortaya.

Buradaki asıl olay neyi kullanmanız gerektiği veya yapacağınız siteyi nasıl yöneteceğinize ilişkin bilgi sahibi olmak açısından local makinenize kurmanız gerektiği. Kurulumu yapar üstünde oynar beyenmezseniz siler tekrar oluşturabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok. Dersenizki bende para bol kardeşim o zaman godaddy size kurulumları otomatik olarak yapıyor, orayıda kullanabilirsiniz. :wink:

Yukarıdaki resim godaddy üzerinden alınmıştır. Gördüğünüz üzere bu konuda birçok uygulama mevcut. Ben size magento ve opencart kurulumlarını anlatmaya çalışacağım. Bunun için öncelikli olarak LAMP server kurulumu yapmanız gerekiyor. Bu kurulumu buradan bulabilirsiniz.

Centos 7 üzerinde LAMP sunucunuzu kurun.

Magentoya ait kurulumu indirebilmeniz için öncelikler buradan üyü olmanız gerekiyor. Üyelik işleminden sonra community versiyonu download edip dosyayı sunucunuza atınız. Dosyayı windows üzerinden atmak için sftp kullanabilirsiniz.

Ben mevcut kurulum için son sürüm olan Magento-CE-2.0.2 kullanacağım. Dosyamı windowstan indirip sftp ile /var/www/html klasörüne attım. (indirme işlemi için tar.gz olan versiyon seçildi)

Eğer sisteminiz de selinx açık ise aşağıdaki komutla http servisinizin networkü kullanmasını sağlayabilirsiniz.

setsebool -P httpd_can_network_connect=1

Selinuz açık olduğunu anlamak için getenforce komutunu kullanabilirsiniz. Eğer dönen cevap Enforcing ise selinux açık demektir.

Eğer uğraşmak istemiyorum selinux kapatmam gerek diyorsanız. Aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Bu şekilde reboot sonrasıda selinux açılmayacaktır.

sed -i 's/enforcing/disabled/g' /etc/selinux/config 
setenforce 0

Şimdi magento için database oluşturmamız gerek. Bunun için;

mysql -u root -p 
create database HerbiBK_magento;
GRANT ALL ON HerbiBK_magento.* TO herbibk@localhost IDENTIFIED BY 'herbibk';
GRANT SUPER ON *.* TO 'herbibk'@'localhost';
exit

Burada yaptığımız işlem mysql database bağlanıp magentonun kullanabilmesi için HerbiBK_magento database oluşturmak ve bu database kullanması için herbibk kullanıcısı oluşturarak bu database ulaşabilmesini sağlamak. Bu arada şifresinide IDENTIFIED BY ‘herbibk’ diyerek herbibk yaptık. :slightly_smiling:

Şuan database de hazır durumda. Daha önce dosyamızı attığımız /var/www/html dizinine giderek diğer işlemleri tamamlıyoruz.

cd /var/www/html
tar zxvf Magento* 
chown -R apache:apache /var/www/html/*

Eğer benim gibi CentOS Linux release 7.2.1511 (Core) kullanıyorsanız yum ile birlikte size php5.4 gelmiş olması gerekiyor.
Php versiyonunu 5.5 çıkartmak için aşağıdaki komutları kullanın. Ayrica mysql (mariadb) versiyonunu da 5.6 cikartmamiz gerekiyor.

rpm -Uvh https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-7.noarch.rpm
rpm -Uvh https://mirror.webtatic.com/yum/el7/webtatic-release.rpm
yum remove php-common -y
yum install php55w php55w-opcache -y
yum install php55w-fpm php55w-opcache -y
yum install yum-plugin-replace
yum replace php-common --replace-with=php55w-common
yum install php55w-mbstring php55w-xml php55w-mcrypt php55w-gd php55w-intl php55w-pdo composer -y
yum install wget -y
wget http://repo.mysql.com/mysql-community-release-el7-5.noarch.rpm
rpm -ivh mysql-community-release-el7-5.noarch.rpm
yum install mysql-server -y
systemctl restart httpd

Şimdide crontaba zamanlanmış görevlerimizi ekleyelim. Aşağıdaki satırları crontab -e komutunu kullanıp çıkan ekrana yazınız.

*/1 * * * * /usr/bin/php -c /etc/php.ini /var/www/html/bin/magento cron:run [> <log-file>&]
*/1 * * * * /usr/bin/php -c /etc/php.ini /var/www/html/update/cron.php [> <log-file>&]
*/1 * * * * /usr/bin/php -c /etc/php.ini /var/www/html/bin/magento setup:cron:run [> <log-file>&]

Şimdi web arayüzünü kullanarak Magento kurulum işlemine başlayabiliriz.

Bunun için web browsera http://ip_adtesiniz/setup yazmanız yeterli.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Burada Agree and Setup butonuna basarak işlemimize devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda size gerekli paket ve izinlerin doğru olup olmadığını kontrol edileceği bir uyarı geliyor. Start Readiness Check butonuna basarak devam ediyoruz.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra aşağıdaki gibi görünmesi gerekiyor. Eğer Görünüm aşağıdaki gibi yeşil check dolu değilse işlemlerinizi kontrol ediniz. Eğer aşağıdaki gibi ise Next butonuna basark devam ediyoruz.

Şimdi karşınıza database ile alakalı ayarlarınızı yapacağınız aşağıdaki ekran gelecektir. Burada gerekli olan bilgileri girip Next butonuna basıyoruz.

Aşağıdaki ekranda size konfigurasyonunuz hakkında bilgiler vermekte. Admin panel girişi ve Advanced options kısmında da slsl kullanıp kullanmayacağınızla alakalı. Ben buraya admin paneli /admin şeklinde yapıp diğer ayarları test için olduğundan default bırakacağım. Eğer yayınlayacağınız bir alışveriş sitesi ise bu ayarları dikkatle doldurunuz. Örneğin ssl kullanmak oldukça gerekli alışveriş siteleri için.

Bu ekranda Timezone ve para birimi gibi ayarlarımızı yapıyoruz.

Bu ekranda size admin account oluşturuyorsunuz. Yönetim panelini kullanabilmek için. Next diyoruz.

Kurulum için gerekli olan ayarlar tamam. Şimdi Install Now butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Kurulum sırasında aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Kurulum tamamlandığında Success yazısını görüyoruz. Artık admin panele girip sitemizi yönetmeye ve oluşturmaya hazırız demektir.

Admin adres linkine tıklayıp admin panele ulaşın ve kurulum sırasındaki kullanıcı adı ve şifreyi girin

Giriş işlemini yaptıktan sonra sizi aşağıdaki admin panel ekranı karşılayacaktır.

Magento kuruldu. :slight_smile: Aynı konuda opencart da anlatmak istiyordum fakat biraz uzun oldu konu. Opencart kurulumunuda başka bir yazıda paylaşacağım…

Saygılarımla
Ahmed Hüsrev ÇAKIR


E-Commerce Alış-Veriş Siteleri (Opencart)