Bilgisayar - Yazılım Mühendisliği maaşları, ne kadar kazanırlar ?


#1

Öncelikle hangi işi seviyorsanız, hangi işle uğraştığınızda zevk alıyorsanız o işi yapın. Türkiye’ de bilgisayar mühendisleri maaşı veya yazılım mühendisleri maaşları oldukça değişkenlik göstermekte. Aynı işi yapan veya benzer özellikli iki mühendis arasında belki 1.5-2 kat fark edebilmekte. Yazdığınız programlama dili de oldukça maaşlarda etkili oluyor.

C#: Yeni mezun olarak 1,5 bin-2,5 bin TL gibi rakamlarda başlayıp kıdemli(senior) yazılımcı olduğunuzda 6-7 bin TL ye kadar maaş alabilirsiniz. Genellikle çalışılan sektör bankacılık, sigortacılık veya web olabilir. Türkiye’de oldukça yaygın istihdam imkanı mevcut.

Java: Java programcısı yine 1.5-2.5 bin TL arasında yeni mezun olarak başladığı kariyerine 10 bin lira rakamlarına kadar kolaylıkla tırmanabilir. Enterprise uygulamalarda veya yine bankacılık, sigortacılık ve finans sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça fazla geliştirici açığı bulunmakta. Yalnız java programlama dilinin öğrenilmesi ve uygulanması C# programlama dilinden biraz daha zordur.

C/C++: Başlangıç olarak 1.5-2.5 bin TL civarında işbaşı yapabilirsiniz. Türkiye’ de genellikle gömülü sistemler veya ödeme sistemlerinde istihdam edilirler. Savunma sanayi, bankacılık, finans, siber güvenlik gibi sektörlerde istihdam edilirler. İş bulmaları C# ve Java geliştiricilerine göre daha zordur. Kıdemlileri 4.5-6.5 bin TL civarı maaş alabilmektedir.

Web Developer: En çok maaşların oynak olduğu belli bir standardın verilemeyeceği bir alan. Başlangıç olarak benzer maaşlarla başlayıp, kabiliyetinize oldukça yüksek maaşlar alabilirsiniz. Diğer yandan kendizi geliştirmezseniz aynı şekilde 2.5-4.5 aralığında sıkışabilirsiniz. Web developerın en büyük avantajı kendi işini yapma konusunda diğer geliştiricilere nazaran daha şanslıdır. Gelir modeli, başlangıç sermayesi oldukça makul düzeyde tutulup iyi bir iş fikriyle yıldız bir startup sahibi olabilirsiniz.

  • PHP: E-ticaret sektöründe oldukça fazla iş imkanı bulurlar. JS ile birlikte oldukça iyi işler çıkarılabilir. Ülkemizde PHP geliştirici açığı bulunmaktadır.
  • PYTHON: E-ticaret sektöründe ve web backend işlerde oldukça elverişli ve güzel bir dildir. Ülkemizde şirketler tarafından pek yaygın kullanılmasa da ilgi her geçen gün artmaktadır. Bildiğim kadarıyla tatil.com python ile geliştirilen web sitelerinden biri.
  • RUBY: Hemen hemen kaderleri python ile aynı olsa da ondan bir tık daha aşağıdadır. Python için Django ne ise Ruby için de ruby on rails odur. Türkiyede benim bildiğim büyük bir projede kullanılmışlığı yok.
  • JS: React, Jquery, Angular gibi kütüphanelerle oldukça popüler hale gelen javascript aslında diğer programlama dillerinin yanında genellikle front-end amacıyla kullanılan bir dildir. JS kütüphanelerinden birini ve diğer web dillerinden birini iyi bilmek sizi oldukça değerli hale getirebilir.

Bunların hepsi geliştirici düzeyinde maaşlar, bir de analist, proje müdürü, ürün müdürü, test mühendisi gibi farklı alanlarda mevcut o alanlarla ilgili de bilgili olan arkadaşlardan yorum bekliyoruz.


#2

Merhaba,

Sisteci/Sistem Mühendisi Maaşlarına da deyinelim o zaman biraz.

Sistemciler içinde genelde 1.5 Bin Tl. ile başlayıp architect seviyesinde 7-8 bin tl. lere kadar çıkabilirsiniz. Tabi burada olay Windows işletim sistemi ve MS SQL ile sınırlı kalırsanız bu seviye düşecektir. İyi bir sistemciden beklenen genel olarak Network / Sunucu bilgisi ayrıca Linux / Windows işletim sistemleri ile birlikte Scripting bilmektir. Günümüzde ise sistemler yavaş yavaş cloud tarafına kaydığı için bu alanlarda da bilgi sahibi olmak gerekiyor (BigData) Bakınız

Yani bir sistemci için olmazsa olmaz olan Linux Sistem bilgisi ve Network bilgisidir. Networkçü arkadaşların sistem bilgisine çok fazla ihtiyacı yoktur fakat sistemci arkadaşların Network bilmeleri gerekiyor :wink: Her ne kadar bunu söylesekte Eğer orta ölçekli bir firmada IT Uzmanı veya Sistemcisi olacağım derseniz 2.5-3.5 Bin Tl. arasında bir maaş ve Windows/Exchange/AD bilgisi ile idare edebilirsiniz :relieved:

Saygılarımla…


#3

Python developerlar acisindan da konu ve para miktarlari fazla degismiyor… Turkiye icin konusmak gerekirse python developerlar icin is imkanlari yeni yeni dogmaya basladi. Turkiye’de python developer arayan belli basli firmalar var. Bunlarin %90 web development icin aramaktadir. Python dilinin sadece web alaninda ki gucunu kullaniyorlar. Bunlarin basinda Metglobal, Hipo, Markafoni gibi sirketler geliyor. Diger kismini ise network alaninda gelistirmeler yapmak icin python devleopera ihtiyac duyuyorlar. Ruby dilini icin ise Turkiye’de is bulma imkani daha da kotu durumda. Yani dunyada bir dil cikmis ve populer olmussa Turkiye’de o dilden para yemek icin 5-10 sene gecmesi gerekiyor.

Maas olayini gelecek olursak python developer kismi icin junior maaslari 2000-2500 arasinda degisiyor. Gene Turkiye’de insanlarin yetenekleri sene ile bicilmesinden kaynakli olarak 3-5 sene sonra bu para 5000-6000 buluyor. Daha sonralari senior maaslari 7000-9000’e kadar cikabiliyor.

Ne kadar acidir ki insanlarin bilgilerinin yillar ile olculmesi, mulakatlarin boktan olmasi. Bir adam hicbirsey yapmayip, kendini gelistirmeyip 10 sene sektorde calismis ise (yatmis ise) bu adam senior olarak ise alinip iyi ucretlere calisabiliyor. Mulakat sistemini bir sorgulamak gerekiyor. (TORPIL hele ayri bir konu)

Bunlar tamamen kendi dusuncelerimdir…


#4

Sunu suraya ekleyelim