2016 - 2017 Bilirkişi Kayıtları Başladı


#1

Merhaba,

2016 - 2017 Dönemi için bilirkişi kayıtları başladı. Eğer daha öncede bilirkişilik yapmışsanız yenileme işlemi oldukça basit. http://www.istanbulbilirkisi.com/TcKimlik2.aspx Adresine girerek başvurunuzu yapıyor ve imzalayarak İstanbul adliyesine teslim ediyorsunuz. Eğer ilk başvurunuzsa yine aynı adresi kullanıyorsunuz fakat teslim edilmesi gereken evrak listesini de hazırlamanız gerekmekte :smiley:

Duyuru ve ihtiyaç duyulan bilirkişi uzmanlık alanları ise aşağıdaki adreste mevcut.

http://www.istanbul.adalet.gov.tr/duyuru/bilirkisi_basvuru_2016.html


#2

bu site guvenli mi yani resmi sitesi mi ? bir de o kadar bilgi veriyoruz baglanti http :frowning:


#3

Link adresi devlet sitesi “gov.tr” üzerinden veriliyor :blush:
Devlet kadar güvenli diyebiliriz sanırım :smiley:

Ayrıca Kayıtlar 30 Ekimde son bulacak, 1 Aralık itibari ile listeler açıklanacak ve 10 Aralık itibaariyle yemin törenleri başlayacak.

Tercüman adayları içinde aynı durum söz konusu. Gerekli bilgi aşağıdaki linkte mevcut.
http://www.istanbul.adalet.gov.tr/duyuru/tercuman_basvuru_2016.html


#4

aslında tam olarak http://www.istanbulbilirkisi.com/TcKimlik2.aspx bu site için sormuştum ?


#5

http://www.istanbulbilirkisi.com/TcKimlik2.aspx Adresine http://www.istanbul.adalet.gov.tr/duyuru/tercuman_basvuru_2016.html adresinden basvuru icin yonlendiriliyor. :sweat:


#6

2017 Bilirkişi kayıtları başladı da bitmek üzere (Son gün 31.10.2016). 3 yılda bir kayıtların yenileceğine dair hurafeler vardı ama anlaşılan yine her sene yenilenmesi devam edecek gibi. Bunun dışında hangi komisyonda başvuru yaptıysanız o komisyonda devam edebiliyorsunuz, fakat başka bir şehre taşındıysanız tüm işlemlerinizi baştan yapmak mecburiyetindesiniz. Her ne kadar bilirkişi listelerinde görünüyor olsanız da. Anlaşılan teknoloji henüz Adalet komisyonuna uğramamış. Yetkiliye yönelttiğim “Bu şekilde gerçekten işini bilen insanları kaybedersiniz, bu yaptığınız doğru mu?” sorusuna bire bir aldığım cevap ise çok manidar "Onlar dosyanı bana vermez (başka il komisyonundan bahsediyor, sanki dijital ortama taşınamayacak belgelermiş gibi), biri gelir biri gider, sen bunları yapmaya mecbursun."
Asıl sorun şu ki, daha öncede bir çok defa dile getirildiği gibi dosyalar belirli kişilere veriliyor ve başkası çağırılmıyor. Bunun önüne bir türlü geçilebilinmiş değil, Hakimlerin de zaten kendisine göre belirlediği formatlar var, bu şekilde hazırla getir deniyor. Yorum sizlerin…

Teknolojinin biran önce Adalet komisyonuna uğraması dileği ile…
Saygılarımla…


#7

AmadEki '15
http://www.istanbulbilirkisi.com/TcKimlik2.aspx link uçmuş.


#8

Doğrudur, Geçen senenin linkiydi o. :slight_smile:


#9

arkadaşlar merhaba az önce milliyet haber de okudum bilirkişi kanunu yayımlanmış ve yeni kadro açılmasına imkan doğmuş diye bu kadro sizlerin bahsettiği ve 31 ekimde son bulan mı yoksa yeni bir kadro mu açılacak bilgisi olan var mı ?


#10

Ekimde son bulan 2017yılı için olan kayıt. Bu kayıt her yıl, aşağı yukarı aynı tarihlerde yenileniyor ve Ocak ayında kayıt sırasına göre yeminler yapılıyor.

Kanuna ait link burada https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6754.html
Önce bilirkişi olmanız gerekiyor, burada yapmanız gereken kayıt tarihi aralığı içerisinde bulunduğunuz ilin adalet komisyonuna başvurmak. Şuan kayıtlar tamamlandı, dolayısı ile birdaha ki seneye kayıt yaptırabilirsiniz. (Her yıl kayıt yenilenmesi ayrı bir olay)

Burada kadrodan kastı ise uzmanlık alanlarının genişletilmesi sanırım kanunda buna ilişkin birşey göremedim açıkcası. Sonuç itibari ile her türkiye vatandaşı gerekli koşullara sahip ve şartları yerine getirmişse bilirkişi olabilir.

Saygılarımla…


#11

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim yeterince aydınlatıcı oldu benim için. Son bir şey sormak istiyorum. Bir daha ki seneye kayıdı da yine aynı şekilde seneye kayıtlar açıldığında yapmam gerekiyor sanırım. Yada şimdiden bunu yapma gibi bir durum var mı ?


#12

Maalesef birdahaki seneye kayıtların açılmasını beklemeniz gerekiyor. Kayıt tarihi açıldığında mesleğiniz ile alakalı diploma, sertifika vs. belgeleri toparlayıp bulunduğunuz ilin adalet komisyonuna gitmelisiniz. Son olarak eğer kamu dairesi değilde özel bir firmada çalışıyorsanız yaptığınız iş ile alakalı şirketinizden bir belgede alın :slight_smile: Yanlış hatırlamıyorsam minimum 3 veya 5 yıllık deneyim olması gerekiyor. Yeni kayıt için gerekli olan evrakların listesi adalet sarayına ait web sitelerde duyuruluyor zaten.

Kayıtlarsa her yılın ekim ayında başlıyor (bazı komisyonlar tarihler arası 3-5 gün oynayabilir ama ekim ayı içerisinde olacaktır) Ocak ayında kabul olan bilirkişi listeleri ve yemin için tarihler duyurulur.

Saygılarımla…