Prefrontal Korteks ( Can'ım Prefrontal Korteks )

Beynin dört ana bölümünden en genişi olan frontal korteksin en uç noktası olan bölge; Prefrontal Korteks. Frontal korteksin en temel işlevlerini kısaca belirtmek gerekirse bunlar; akıl yürütme, yüksek seviyeli bilişsel yetenekler, konuşma, motor beceriler diye sıralanabilir. Prefrontal Korteks ise tüm bu fonksiyonların en üst düzeyde işlem gördüğü veya işlendiği yerdir denilebilir. Beynin diğer bölümlerinden çok fazla bilgi alan alandır aynı zamanda.

Bir yanıyla insani diğer tüm memelilerden ayıran, nadide bir yapıdır Prefrontal Korteks. Tabiri caizse, insani insan yapan parçasıdır beynimizin. Kişiliğin oluşumunda rol oynayan, bireyi hem diğerlerinden hem de kişilik sahibi kıldığı için diğer memelilerden ayırmaya yarayan yapıdır, Prefrontal Korteks. Bu bölgenin hasarı, bireyin hem kişiliği hem de davranış biçiminde ciddi bozulmalar meydana getirir. Hasarı sonucunda bireyin kişiliğinin 180 derece değişmesi söz konusudur.

Özet halindeki bu bilgilerin ardından, beynin bu bölümlerine bambaşka bir açıyla bakmak ve yorum getirmek istiyorum. Öyle ki, insanı ahlak sahibi yapan, akıl yürütme ve karar verme mekanizması olarak görev yapan bu parçasının, insan yaşamı açısından manevi bir boyutta da oldukça önemi ve yeri olacaktır diye düşünüyorum. Ve asıl konuyu bağlamak istediğim şey, dinin direği olan namazın, insani insan yapan ve kulun Rabbine en yakın olduğu andaki secde anında en fazla rolü oynayan yapının da aslında tam olarak da bu bölge olduğunu ve gün içerisinde ne kadar da fazla kan pompalanan, buna en fazla ihtiyacı olan yer olduğun konusuna dikkat çekmek isterim.

Rab’le kurulan bağlantı anına fiziksel olarak en yakın şahit olan yerimiz, yani alnımızın tam da buraya denk gelmesinden ve hergün 80 defa bu muameleye maruz kalmaya ne kadar da çok ihtiyacı olduğundan da anlayacağımız üzere, ‘Can’ım Prefrontal Korteks’ ! demek istiyorum.