Kablolardaki Hayalet - Kevin Mitnick

Kevin Mitnick dunyanin en cok aranan hackeri olarak kayitlara gecmistir. Son kitabi olan kablolardaki hayalet kitabini bitirdim ve sizinle paylasmak istedim… Bundan once iki kitabi daha turkceye cevrilmisti. Aldatma Sanati ve Sizma Sanati.

~> Ilk olarak kitapta genis olarak hayatini ele almis. Kitap icinde onsoz olarak steve wozniak dusuncelerini paylasiyor ve kevin’in kucuklugunden anlatilmaya baslaniyor.

~> Burada oykunun buyuk bir bolumu sosyal muhendislikten olusuyor. Ama bu degildir ki Mitnick teknik bilgiye sahip degil. O zamanlar teknik bilgi ile elde edebileceklerini genellikle zahmetsizce sosyal muhendislik ile elde ediyordu. Burada yanlis anlasilan konu mitnick sadece sosyal muhendis saniliyor fakat bunun aksine cok buyuk teknik bilgiye ve programlama bilgisine de sahip…

~> Kitabin belli kismi Take Down filminde yer aliyor. Filmin turkce dublajida var bu arada…

~> Film disinda kitapta tabi hersey daha ayrintili yer aliyor. Ornegin hapishane hayati filmde hic bulunmuyor. Kitapta bunu ayrintili sekilde anlatiyor ve hapistede bos durmayarak gene hackerliga devam ediyor.

~> Tartisilan diger konulardan biri Kevin Mitnick hacker degil, bilgisi yok, o seminerlerden para kazaniyor vs vs… Burada bilinmeyenler var ve bu kitap icinde yer aliyor. Kevin Mitnick hapisten ciktiktan sonra bilgisayarlara ve belirli teknolojik aletlere dokunamadigi icin, ayni zamanda bir hacker damgasi yedigi icin is bulamiyordu. Hatta film cekmek icin ona teklifler geldiginde, bir sahnede soyle anlatiyor : ) Kevin mitnick bilgisayarda birseyler yapmasi gerekiyor sahne geregi… Ve ozel izinler alinmaya calisiliyor… Klavyeli sahne cekilmek istenirken, klavyenin kablosunun bilgisayara baglanmadigina emin olmak istiyorlar vs :smiley: yani adam boyle zorluklarla ugrasiyor.

~> Daha sonra radyoculuk, tv programlarina katilma, kitap yazma gibi islerle ugrasiyor…

~> Artik gozetim kalktiginda ve bilgisayarlara dokunma yasagi bittigi gun, steve wozniak ona apple bilgisayar hediye ediyor. Hediyeyi verirken soyle bir karikatur var

~> Kevin David Mitnick’i yakalayan eleman :slight_smile: Bunun ayrintilari cok fazla kitabi okuyunca anlarsiniz.

~> Steve ile Kevin

Okumanizi tavsiye ettigim bir kitap. Bundan onceki kitaplari da gayet iyi… Aldatma Sanati ve Sizma sanati…

teknik bilgisi olmasına sevindim, yoksa hackerlıktan çok şovmenlik yaptığını düşünüyordum :wink: