E-Commerce Alış-Veriş Siteleri (Opencart)

Merhaba,

Daha öncede Magento kurulumunu yapmıştık, şimdi ise türkçe dil desteği ile birlikte Opencart kurulumu yapacağız. Opencart kullanımı oldukça kolay olan bir ecommerce sitedir. Magento kadar olmasada birçok template bulma şansınız ve istediğiniz gibi bir alışveriş sitesi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Gereksinimler;

Ben kurulum için Centos 7.2 1511 kullanacağım. Burada yine temel ihtiyacımız olan LAMP server kurulumu yapılması gerekiyor. LAMP server kurulumuna buradan ulaşabilirsiniz. Magento kurulumuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Centos 7 Minimal kurulum diski (Buradan ulaşabilirsiniz.)
PHP
Database Server ( MySQL / MariaDB )
Web Server ( Apache )

P.S: Öncelikle LAMP server kurulumunu tamamladığınızdan emin olunuz.
LAMP Server kurulumundan sonra Opencartın kullanabilmesi için mariadb üzerinde yenibir database ve kullanıcı oluşturuyoruz. Bunun için aşağıdaki komutları takip ediniz.

mysql -u root -p    # Bu komutla birlikte mysql secure installation kısmında girdiğiniz şifreyi sizden isteyecektir.
create database herbibk_shop_db;
create user 'herbibk'@'localhost' IDENTIFIED BY 'herbibk@123';
GRANT ALL PRIVILEGES ON herbibk_shop_db.* TO 'herbibk'@'localhost';
FLUSH PRIVILEGES;
exit

Yukarıdaki komutları girdikten sonra aşağıdaki gibi cevapları göreceksiniz.

Database işlemlerimiz tamamlandı. Şimdi buradan Opencart 2.1.0.1 indirip winscp gibi bir programla indirmiş olduğunuz zip li dosyayı sunucunuza atabilirsiniz.

WinSCP buradan indirebilirsini. Download Link

Sunucunuza bağlanmak için aşağıdaki şekilde ayarlarınızı yapınız.

Sunucuya bağlandıktan sonra indirdiğiniz zipli dosyayı bularak diğer ekrana mause yardımıyla kopyalayın.

Kopyalama işleminden sonra /root dizininizde kopyaladığınız dosyayı görebilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyamızı açabilmek için unzip kurulumu yapıyoruz.

yum install unzip rsync epel-release -y
yum install php-mcrypt -y
systemctl restart httpd

Şimdi sıkıştırılmış dosyamızı açıyoruz.

unzip -e opencart-tr-2.1.0.1.zip

Çıkan dosyaları web sunucu ana dizini içerisine kopyalıyoruz.

rsync -Waq tam-surum/ana_dizine_yukleyin/* /var/www/html/
yes | cp -pR dil-dosyalari/ana_dizine_yukleyin/* /var/www/html/
cd /var/www/html
mv config-dist.php config.php
chmod 755 config.php
cd admin/
mv config-dist.php config.php
chmod 755 config.php
chown -R apache /var/www/html/
ed -i "s/SELINUX=enforcing/SELINUX=disabled/g" /etc/selinux/config
setenfoce 0

Opencart ile alakalı cli üzerinden yapacağımız ayarlar bukadar. :wink:
Şimdi web browser üzerinden sunucu ip adresinizi yazarak GUI üzerinde kuruluma devam edebiliriz.

Öncelikle aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılamalı. Burada Lisans anlaşmasını okuyarak kuruluma devam edebilirsiniz.

2nci adımda ayarların doğru olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Eğer bir problem görüyorsanız kurulum adımlarınızı gözden geçiriniz. Görmeniz gereken kısım ise aşağıdaki gibi olmalı.

3ncü adımda database ayarlarımızı giriyoruz. Daha önce database oluştururken kullandığımız ayarları girerek web arayüzü için admin şifresi belirleyeceğiz.

4ncü adımda ise yönetim paneline gidip mağazanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz veya default ayarlarla gelen mağazanızı kontrol edebilirsiniz.

Yönetim panel ekranı aşağıdaki gibidir. Buraya 3ncü adımda belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi girerek yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

Aşağıda opencart ait yönetim paneli görülmektedir. Sol taraftaki menüde sitenizle ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Burada bize install dizininin silinmediğine dair bir uyarı vermektedir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanarak install dizinini silebilirsiniz.

rm -rf /var/www/html/install

Saygılarımla,
Ahmed Hüsrev ÇAKIR