Akışkan Modern Dünyadan 44 Mektup

Akışkan Modern Dünyadan 44 Mektup adlı eserinin yazarı Polonya’lı Zygmunt Bauman sosyoloji üzerine çalışmaktadır. Eser yazarın 2008-2009 yıllarında La Repubblica dele Donne dergisinde yayınlanan mektuplarından oluşmaktadır. Eser isminden de anlaşılacağı üzere 44 mektuptan oluşmaktadır.

Mektuplarında insanlar üzerinde yapmış olduğu eskimeyen analizleri okurken beni çok etkilemişti. Sanki okuduğum mektuplar şuan yaşadığım anın bir gözlemcisinin kaleminden dökülüyor hissi uyandırmıştı. Eserinde paylaştığı mektuplarından bahsedecek olursak kişisel kullanım için üretilen teknolojik cihazların biz insanları nasıl etkilediğinden bahseder bir mektubunda… Bir mektubunda devlet ricalinin halk üzerindeki baskısından bahseder ve sanki dersiniz şuan yaşanılanı yazıyor…

Bir mektubunda kuşaklar arasındaki farklılıkların nedeni o kadar güzel izah eder ki bizden sonraki nesil için yapmış olduğu analizi bile gerçekçi ve somut bulursunuz… Modern hayatın bizim üzerimize boca ettiği istekleri nasıl bizimmiş gibi sahiplendiğimizi fark edeceğimiz, bakış açımıza farklılık sağlayan okunası bir eser.

Neyse daha fazla yorum katmadan kitaptan bir kaç kesit ile bu yazıyı bitirmek istiyorum." 5.Mektubu Kuşlar gibi : "…. Bildiğiniz üzere cevaplar sadece hızlı ve sık değil aynı zamanda hazmı kolay yani çok derli toplu ve kısa olmalı 140 karakteri geçmemeli. Dolayısıyla öttüğünüz “eylem”, “peynirli pizza yiyorum”, ya da “uykum geldi, yatıyorum” ya da “ölesiye sıkılıyorum” gibi cümlelerden öteye gidemez.

Twitter’ın usulü sayesinde, eylemlerimizin nedenini, maksadını ve onlara eşlik eden duyguları ifade etmekteki kronik hatta utanç verici suskunluğumuz ve beceriksizliğimiz bir handikap olmaktan çıkıp erdem haline geldi. Bizden farkı olmayan herkese ve bize şu veya bu anda ne yaptığımızı bilmemizin ve başkalarına da bildirmemizin çok önemli bir mesele olduğu söylendi, bizde inandık…"