389-DS Server MultiMaster Replication

Merhaba,

Daha önce 389-DS kurulumunu anlatmıştık. Şimdi 2 sunucu kurulumu yapacağız ve bu iki sunucuyuda master olarak kullanacağız. 389-DS ait bilgilere ve kuruluma buradan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca dilerseniz NTP Server kurulumu için buraya bakabilirsiniz.

Kurulum için:
ldap1.herbibk.com - 10.11.12.160 - CentOS Linux release 7.1.1503 (Core)
ldap2.herbibk.com - 10.11.12.170 - CentOS Linux release 7.1.1503 (Core)

İki sunucumuzun kurulumları default olarak yapıyoruz. herbibk.com domain altında bulunan Directory Server üzerine çift tıklatarak konfigurasyonları yapacağımız alana geçiyoruz.

Burada gidilen yerin iyi anlaşılması için sarı ile işaretledim.
Bu açtığımız sayfada öncelikle changelogdb Enable etmemiz gerekiyor. Bu dosya genelde “/var/lib/dirsrv/slapd-ldap1/” altına kaydedilir. bende dolayısı ile bu alana kayıt edilmesi için path vererek kaydettim. Cahngelog yaşı default olarak unlimited yani sınırsız geliyor. İsterseniz sizde benim gibi burayı sınırlayabilirsiniz… Yapılan ayar aşağıdaki resimdeki gibi olması gerek.

Şimdi Replication altında bulunan userRoot gelerek Enable Replication aktif hale getiriyoruz ve Multi Master seçiyoruz. Alt kısımda bulunan Update Settings kısmında Current Supplier DNs: bölümünede replication işlemini yapacak olan kullanıcıyı tanımlıyoruz. Bunun için Enter a new Supplier DN kısmına ayarlarımızı yazıp yanındaki Add butonuna tıklıyoruz. Ayrıca burada oluşturduğumuz isimlere göre kullanıcı oluşturacağız. ldap1 için yapılan ayar uid=RManagerlda1,cn=config ldap2 için yapılan ayarsa uid=RManagerlda2,cn=config şeklinde yapıp ayarlarımızı tamamlıyoruz. Ayrıca ReplicaID kısmına ldap1 için 1 ldap2 için ise 2 giriyoruz. Ayarlar aşağıda bulunan resimdeki gibi olmalı.

Yeni kullanıcı oluşturmak için Directory sekmesinde bulunan confige mouse sağ tuşu ile tıklayarak new kısmına gelip user seçin.

Bu kısımda replication ayarlarında olduğu gibi kullanıcımızı oluşturarak işlemimize devam ediyoruz. Bu kullanıcı bizim için replication işlemini gerçekleştirecek.

Ayarlar ile alakalı ilk bölümü tamamladık. Şimdi iki sunucu arasındaki anlaşmayı sağlamamız gerekiyor. Bunun için userRoot mouse sağ tuşuyla tıklayıp New Replication Agreement seçiyoruz.

Gelen ekranda Agreement Name belirliyoruz, buna ilişkin description yazıyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz.

Bu ekranda Consumer kısmını belirlememiz gerekiyor. Supplier yani sağlayıcımız ldap1 dolayısı ile Consumer ldap2 olacak ve Bind as kısmınıda ldap2 de bulunan replication için açtığımız kullanıcıya ait ayarları ve şifreyi giriyoruz.

Eğer replicate olmasını istemediğiniz ayarlar var ise bu ekranda *Enable Fractional Replication seçerek Excluded alanına taşıyabilirsiniz. Ben Next diyerek ayarlarıma devam ediyorum.

Bu ekranda replication işlemine ait kısıtlama yapabilirsiniz. Ben sürekli olarak sunucularımın replicate olmasını istediğim için Next diyerek kurulumuma devam ediyorum.

Bu ekranda ldap1 için Initialize consumer now seçiyoruz. ldap2 için ise Do not initialize consumer seçiyoruz. ldap1 kurulumunda sunucuları initialize ettiğimiz için ldap2 için bu seçeneği atlıyoruz ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Aşağıdaki ekranı gördükten sonra ayarlarınız düzgün bir şekilde yapılmış demektir. Şimdi aynı şekilde ldap2 ayarlarımızı yapıyoruz.

Ayarlarınız tamamlandığında aşağıdaki Sunucularınıza ait ayarlarınız aşağıdaki gibi görünecektir.

Şimdi yeni kullanıcılar ekleyerek konfigurasyonunuzu test edebilirsiniz.

Saygılarımla…
Ahmed Hüsrev ÇAKIR